Vannak dolgok, amikről beszélni kell...
…mert nem mehetünk el mellette szó nélkül.
Ilyenek a könyvszakmát érintő törvénymódosítások, korlátozások. Korlátozások, amiktől a szabadság értelmét veszti.
Mára már bizonyára minden olvasónak a könyökén jönnek ki a fóliázott könyvekről szóló írások vagy a könyvesboltokból kivont kötetek, és a legfrissebb dolog, az árkötöttség. Mégis úgy gondolom, hogy beszélni kell róla, mert ha nem is mind, de legalább egy minden szerzőt, kiadót és olvasót érint.
A gyermekvédelmi törvény miatt számos könyvet korlátozottan, befóliázva, eldugva lehet megtalálni a könyvesboltokban, de előfordul az is, hogy csak online vásárolható meg egy-egy olyan kötet, ami LMBTQ vagy erotikus tartalmú. Azzal, hogy vannak olyan kiadók, amik már csak bizonyos keretek közé szorítva, vagy egyáltalán nem is fogadnak ilyen tartalmú kéziratokat, a szerzők és velük együtt az olvasók szabadsága is erősen korlátozott.
Fontos lenne megérteni, hogy attól, hogy a szerző ilyen témát érint a kötetében, az olvasónak nem kell feltétlenül elolvasnia azt, azonban ha nem írhat róla, mi olvasók biztosan nem olvashatjuk.
Az olvasás magas szinten az érzékenyítés iskolája, hiszen egy-egy szöveg által ismeretlen élethelyzetekbe helyezkedünk, olyan problémákat oldunk meg, amelyekre a valós életünkben korábban nem volt példa, láthatunk döntéseket, amiket nem nekünk kellett meghoznunk, és mérlegelhetjük azok következményeit. De ez csak akkor működik tökéletesen, ha egyetlen szerző sincs korlátozva abban, hogy mit és hogyan írhat le. Az már az olvasó döntése kell hogy legyen, hogy ebből mit szeretne befogadni és mit nem.
A fóliázás pedig nemcsak korlátozza a szerzői és olvasói szabadságot, de a környezetet is szennyezi. ;(
Az árkötöttségi törvény a könyvpiac minden résztvevőjét befolyásoló változás. Ennek értelmében a frissen megjelent köteteket egy teljes évig nem lehet 10%-tól nagyobb kedvezménnyel árusítani. Hiába lesznek kiemelt könyves időszakok, mint Könyvhét, Könyvfesztivál, karácsony vagy akár a megjelenés előtti előrendelési időszak, ezekhez a könyvekhez majdnem csak teljes áron lehet hozzájutni. Nem akciózhatnak sem a kiadók, sem a szerzők. Éppen azok, akik a legtöbbet dolgoztak a könyvön.
A magas könyvárak miatt már most is sokan a nagy terjesztőket, bolthálózatokat választják a vásárlásaikhoz, hiszen ha több könyvet vásárolnak egyszerre, akkor online legalább a szállítási költségen tudnak spórolni. Ez azonban a kis kiadókat és a szerzőket sodorja a csőd felé. Ha tőlük vásárolunk, csökkenthetjük a képződő szakadékot. És amellett, hogy jó érzéssel tölt el, ha segíthetjük a számunkra kedves szerzőket, tőlük vagy a kiadójuktól általában dedikálva kaphatjuk meg a könyveket, ami plusz értéket képvisel, szorosabbá teszi az olvasó és az író közötti köteléket.
Norma az, ami mellett elmegyünk. Ha #szabadirodalmat szeretnél, állj meg, ne menj el ezek mellett!
-Ági-
Legutóbbi bejegyzések
- Ajánlani még #szabadirodalmat?
- Vannak dolgok, amikről beszélni kell…
- Amikor az irodalom szabad…
- #szabadirodalmat
- Hol születnek a jó regények? – Avagy a hagyományos- és a magánkiadás folytonos ütközése
- Egy újabb mérföldkő…
- Olvassunk együtt 2024-ben is!
- Ilyen volt 2023…
- Ajándékozz élményt! – Legyenek nagyszerű könyvek a karácsonyfa alatt!
- Köszönjük, hogy írtok nekünk!
- Kezdjük azzal, hogy…